TR   |   EN


Anasayfa Hakkımızda İletişim

Hizmetlerimiz Ürünler Projeler


Ürünler   

Otomasyon ve Kontrol Sistemleri

Aydınlatma Kontrol Sistemi nedir ?

Aydınlatma kontrol sistemi; röle, sensör, fotosel, aydınlatma kontrol panelleri veya dokunmatik ekranlar gibi farklı tipteki cihazların, ihtiyaçlar doğrultusunda akıllı ağlar üzerinden kullanılarak aydınlatmanın kontrolünü yapan sistemdir. Sistem; cihazlar üzerinden ayarlanabildiği gibi, varsa yazılımı ile merkezi bilgisayardan da ayarlanabilmektedir.

Neden Gerekli?

- Enerji tasarrufu & Uzun ampul ömrü : Günümüzde geleneksel tip (on/off) aydınlatmanın kullanıldığı çoğu mekânda tüketilen enerji, maalesef tüketilmesi gerekenden çok daha fazladır. Buna ek olarak, aydınlatmanın kullanılmadığı esnada ampullerin dim edilmesi veya kapanması ile ampullerin kullanım ömrü de uzamaktadır.

- Her yerden kontrol imkânı : Geleneksel tip aydınlatmalarda açma/kapama/dim işlemleri tek anahtar üzerinden gerçekleştirilirken, aydınlatma kontrol sistemleri sayesinde -herhangi bir aydınlatmayı, aydınlatma grubunu veya binadaki tüm ışıkları- binanın herhangi bir yerinden kontrol edebilmek mümkündür.

- Mekânın nasıl aydınlatılacağını kullanıcı seçer : Kullanıcı isteklerine ve kontrol panellerinin özelliklerine göre aynı mekân için birden fazla aydınlatma seçeneği ayarlanabilmektedir. Zaman kontrollü aydınlatma ile sistem zamana uyum sağlar : Örneğin ; öğle saatlerinde ışığa duyduğumuz gereksinimle , akşam saatlerindeki ışık gereksinimimiz farklıdır. Zamanlama modülleri sayesinde aydınlatma sistemi, günün farklı zaman dilimlerinde sisteme tanımlanmış aydınlatma sahnelerini devreye sokarak gerektiği kadar ışık kullanılmasını sağlar.


© 2013 CREALUX E-Konsept