TR   |   EN


Anasayfa Hakkımızda İletişim

Hizmetlerimiz Ürünler Projeler


Yurtiçi Projeler   


Safran Han / ANKARA

Safran Han / ANKARA

Proje Künyesi

İş Tanımı Aydınlatma Otomasyon Sistem Kurulumu
Müşteri Adı Hes Makine Elektrik
Tarih 2016

Proje FotoğraflarıSafran Han-1

Safran Han-2

Safran Han-3

Safran Han-4

Safran Han-5


Proje Detayları

SAFRAN HAN

Ankara’da bulunan Koç Holding’e ait Safran Han müzesinin aydınlatma otomasyonu BECKHOFF sistemiyle gerçekleştirildi. Bu projemizde DALI armatürler, 220V Dim ray spotlar, 220V on/off linyeler sistemimize entegre edildi.

Dış aydınlatmalar zamana bağlı olarak kullanıcı tarafından da düzenlenebilir şekilde programlandı. Müzenin çalışma saatlerinin kullanıcı tarafından düzenlenip, istenilen armatürlerin belirlenen saatlerde belirlenen seviyelerde açılıp kapanması sağlandı.

Sergi odalarında bulunan Dimli ray spotların sensörler vasıtasıyla istenilen seviyelerde açıp kapama işlemi gerçekleştirildi. Tuvaletlerde ve koridorlarda bulunan aydınlatma linyeleri BECKHOFF röle modülleri üzerinden geçmekte olup, bu röleler KNX sensörler ile birlikte çalışır şekilde programlandı.

Binanın tepesinde bulunan fotosel sensör ile dışarıdan okunan lux değerine göre müzenin ışık seviyesinin artıp azalmasıyla birlikte enerji tasarrufu sağlanmış oldu. Müzenin aydınlatma kontrolü kat bazında bulunan BECKHOFF dokunmatik panellerin yanı sıra IPAD üzerinden de kontrol edilebilir şekilde programlandı. Ofis tarafında ise kullanıcının, ışık seviyesini düzenleyip kaydedebileceği aydınlatma senaryoları oluşturuldu. Böylelikle kullanıcının; kaydettiği senaryoyu çağırarak, her seferinde çalışma ofisinin ışığını ayarlamak zorunda kalmaması sağlandı. Bunun yanı sıra çalışma ofislerinde bulunan aydınlatmaların ışık seviyelerini, adi anahtarlardan da ayarlanabilecek şekilde sistemimize dahil ettik.

2 katlı Divan Restoran tarafında ise DALI armatürler masaların düzenine göre adreslenip BECKHOFF dokunmatik ekrandan kontrol edilebilir şekilde programlandı. Sabah, öğle, akşam olmak üzere aydınlatma senaryoları girildi. Bu senaryolar dokunmatik ekran üzerinden rahatlıkla düzenlenebilecek şekilde programlandı. Bar aydınlatmaları ve tuvaletler BECKHOFF röle modülleriyle eşlendi. Ayrıca tuvaletlerdeki aydınlatmaların kontrolü KNX sensörler vasıtasıyla yapılmaktadır.
© 2013 CREALUX E-Konsept